ورود / عضویت

روش های انتقال داده CNC که یک کاربر CNC باید بداند

کنترل شماره کامپیوتر یا ماشین‌های CNC به کاربران این امکان را می‌دهد تا با برداشتن مداوم قطعات فلزی به روشی از پیش تعیین‌شده، یک قطعه یا تجهیزات را از یک بلوک فلزی یا پلاستیکی ایجاد کنند. همچنین به عنوان یک فرآیند تولید کاهشی شناخته می شود.

دورانی که شخصی بر هر کار مرتبط با ساخت قطعات ماشین آلات نظارت و انجام می داد، گذشته است. با دستگاه های CNC، نرم افزارهایی که قبلاً با طراحی مورد نیاز برنامه ریزی شده اند، می توانند حرکت ابزارها را کنترل کنند. این برنامه می تواند انواع مختلفی از ماشین آلات را پوشش دهد و همچنین می تواند طیف گسترده ای از ابزارها را پوشش دهد.

روش های انتقال داده که یک کاربر CNC باید بداند

داده های ذخیره شده در دستگاه CNC اهمیت قابل توجهی پیدا می کند زیرا این داده ها هستند که به کاربران اجازه می دهند پروژه را تکمیل کنند. اگر به طور مکرر همان طرح را ایجاد کنید، ذخیره برنامه در یک دستگاه خارجی ایمن اهمیت بیشتری پیدا می کند.

انتقال داده فرآیندی است که به طور منظم در زندگی یک کاربر CNC انجام می شود. در حالی که یک کاربر CNC ممکن است از روش‌های مختلفی برای انتقال داده استفاده کند، اما می‌توان آنها را بر اساس نوع داده‌های در حال انتقال یا روش انتقال داده به کار گرفته طبقه‌بندی کرد.

روش ها بسته به داده های در حال انتقال

یک دستگاه CNC از برنامه هایی استفاده می کند که به دستگاه می گویند کجا از ابزار استفاده کند، چگونه از آن استفاده کند و تا چه اندازه سوراخ کند و غیره. همه این اطلاعات مهم هستند و باید به درستی ذخیره شوند.

داده های سیستم CNC

هر دستگاه CNC اطلاعاتی در مورد عملکردهای سیستم خود دارد. این داده ها از یک سازنده ماشین به سازنده دیگر به طور قابل توجهی تغییر می کند. حتی ممکن است تغییرات کوچکی بین داده های سیستم برای ماشین های ساخته شده توسط همان سازنده وجود داشته باشد.

روش های انتقال داده CNC که یک کاربر CNC باید بداند
روش های انتقال داده CNC که یک کاربر CNC باید بداند

برخی از پارامترها، مانند عکس العمل، جبران خطای زمین و غیره، مختص ماشین هستند. هر کاربر CNC باید از این داده ها در فضای ذخیره سازی خارجی نسخه پشتیبان تهیه کند. انجام این کار تضمین می‌کند که راه‌اندازی دستگاه CNC در حادثه ناگوار خرابی دستگاه آسان‌تر است.

افست های فیکسچر

یک دستگاه CNC از هر نوعی، خواه مرکز تراش CNC باشد یا فرز CNC، باید مقادیر انتساب صفر به خوبی تعریف شده داشته باشد. این مقادیر به ماشین کمک می‌کند تا قطعات مورد نیاز را به موقعیت مناسب منتقل کند تا از بلوک خام جدا شود.

هر بار که کاری بر روی دستگاه CNC اجرا می شود، استفاده از مقادیر افست ثابت ثابت مهم است، به خصوص اگر همان قطعه به طور مکرر ساخته شود.

دستورات G10 یک راه عالی برای تنظیم مقادیر افست فیکسچر قبل از اجرای برنامه CNC است. این دستورات معمولاً در شروع برنامه CNC وجود دارند.

می توانید تنظیمات افست فیکسچر را به یک فایل برنامه CNC منتقل کنید و هر بار که دستگاه را مقداردهی اولیه می کنید، فایل را اجرا کنید.

افست ابزار

افست های ابزار نیز دستورات G10 مشابه افست های فیکسچر هستند. افست ابزار به ماشین کمک می کند مرکز ابزار را شناسایی کند تا ماشین در امتداد خط برنامه ریزی شده مورد نظر حرکت کند.
افست ابزار به طول و قطر ابزار بستگی دارد. بنابراین، اگر ابزارها تغییر کنند، افست ابزار باید بازنشانی شود تا با ابزارهای جدید مطابقت داشته باشد.

انتقال داده های افست ابزار از دستگاه اغلب برای تأیید اینکه همه افست ها به درستی تنظیم شده اند و هیچ گونه تغییر ناخواسته ای وجود ندارد انجام می شود.

متغیرهای ماکرو سفارشی

متغیرهای کلان سفارشی که متغیرهای دائمی مشترک دارند که می توانند برای تعیین مقادیر برای لوازم جانبی مختلف استفاده شوند. آنها همچنین می توانند به عنوان ثابت سیستم یا تایمر استفاده شوند.

ایجاد یک فایل پشتیبان از متغیرهای ماکرو سفارشی موجود در دستگاه تضمین می کند که به طور تصادفی از متغیرهای تعریف شده قبلی استفاده نکنید. فایل داده ای که متغیرهای ماکرو سفارشی را تعریف می کند شامل یک سری دستورات G10 است.

حالت های استفاده شده برای انتقال داده ها

بسته به دستگاه CNC و ویژگی های آن، روش های مختلفی برای انتقال داده ها به و از دستگاه CNC وجود دارد. در حالی که نوار پانچ و دیسک‌های فلاپی روش‌های رایج برای انتقال داده بودند، اکنون با رابط‌های سریال استاندارد V24، RS232 یا RS485 جایگزین شده‌اند.

اتصال سیمی به یک دستگاه ذخیره سازی یا رایانه دیگری نیز اغلب برای انتقال داده استفاده می شود. دستگاه های CNC جدیدتر همچنین می توانند از اتصال بی سیم برای انتقال داده استفاده کنند.

اگر دستگاه CNC حافظه کمی داشته باشد که برای ذخیره برنامه کافی نباشد، برنامه در رایانه ای که به دستگاه CNC متصل است ذخیره می شود. سپس برنامه در بلوک های کوچکتر به دستگاه CNC منتقل می شود. این فرآیند به عنوان کنترل عددی توزیع شده نیز شناخته می شود.

خوراکی های کلیدی

داده های مختلف سیستم مرتبط با دستگاه CNC بخشی جدایی ناپذیر از فرآیند CNC است. بدون ورودی مناسب برای داده‌های سیستم و آفست‌ها، دستگاه نمی‌تواند طرحی را که در برنامه بود بازتولید کند.

هر کاربر CNC در نحوه انتقال داده های ذکر شده در بالا با استفاده از هر یک از تکنیک های ذکر شده در بالا به خوبی آشنا است و در مورد آخرین روش های ذخیره سازی می داند. انتخاب تکنیک ممکن است به ویژگی های دستگاه بستگی داشته باشد. همچنین مهم است که بدانید چه زمانی انواع داده های خاص بارگیری شود و چه زمانی داده ها را دوباره بررسی کنید.

منبع

اشتراک گذاری این پست:

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

نوشته های مرتبط